A fénytörés tanulókísérleti vizsgálata gombostűkísérlettel

 


Rajztáblára erősített papírlapra helyezzünk párhuzamos oldalú üveghasábot, és a hasáb körvonalait másoljuk át a papírra! Szúrjunk le egy gombostűt szorosan a hasáb egyik oldala mellé (A), majd egy másikat is az üveghasáb szemközti oldala mellé (B)! A rajztáblát szemmagasságba helyezve, keressük meg azt az irányt, amelyből a B és A gombostűk fedésben látszanak! Ezt a sugárirányt C gombostű leszúrásával rögzíthetjük (a három tűnek fedésben kell lennie). Ellenőrizzük a tűk fedését a hasáb másik oldaláról (A felől) nézve is! Távolítsuk el az üveghasábot, és a leszúrt gombostűk és az üveghasáb kontúrvonalait felhasználva, az ábrán bemutatott szerkesztés alapján határozzuk meg az üveg törésmutatóját!


 


Az üveghasáb oldalát jelölő egyenesre B pontban húzzunk merőlegest (beesési merőleges), majd rajzoljunk egy tetszőleges sugarú kört B pont köré! A kör és BC, valamint AB egyenesek metszéspontjaiból bocsássunk merőlegest a beesési merőlegesre! Az üveg törésmutatója az FE és GH szakaszok arányából határozhatók meg: n = FE/GH.
Pontosabbá tehető a mérés, ha az A és C pontok helyét megváltoztatva több mérést végzünk, és az egyes mérésekből kapott FE - GH szakaszok hosszát grafikusan ábrázoljuk. A mérési pontokra egyenes illeszthető, a törésmutatót az egyenes meredeksége adja.