Fénytörés bemutatása Hartl-korongon

 


Rögzítsünk félkorong alakú, plexi- vagy üvegtestet alapkörének középpontjával a Hartl-korong forgástengelyébe! Állítsuk be a Hartl-korong fokbeosztását úgy, hogy a 0-0 irány egybeessen a félkorong sík felületének normálisával!

Világítsuk meg a félkorongot ebben a helyzetben egyetlen fénysugárral úgy, hogy a fénysugár a félkorong sík oldalára merőlegesen haladjon! Figyeljük meg, hogy a sík felületre merőlegesen beeső sugár a korongon irányváltoztatás nélkül halad át!
Forgassuk el ezután a Hartl-korongot úgy, hogy a fénysugár ferdén érje az üvegfelületet! A nyaláb a sík felületen az üvegbe lépve megtörik, majd a korong hengerpalástján törés nélkül lép ki. Olvassuk le a korong fokbeosztásán a beesés és a törés szögét!
Ismételjük meg a kísérletet különböző beesési szögeket beállítva! Az összetartozó szögpárokat feljegyezve igazoljuk, hogy a beesési és törési szög szinuszainak aránya állandó!
Határozzuk meg a félkorong anyagának törésmutatóját!
 
a
300
350
400
450
500
550
b
 
 
 
 
 
 
sina/sinb
           



Fordítsuk meg a Hartl-korongot úgy, hogy a beeső fénysugár az üvegtest hengerpalástját érje! A fény törés nélkül lép be az üvegbe, kilépéskor azonban megtörik. Mérjük a beesés és törés szögeit, és határozzuk meg a törésmutatót! A két kísérletben meghatározott törésmutatók reciprokos kapcsolatban állnak.
 
d
100
150
200
250
300
350
e
 
 
 
 
 
 
sind/sine