A kétféle elektromos töltés létezésének kimutatása

 


Ha szőrmével megdörzsölt ebonitrudat felfüggesztünk, és egy másik, ugyancsak
megdörzsölt ebonitrudat közelítünk hozzá, a rudak között taszítást tapasztalunk.

Ha a kísérletet bőrrel vagy újságpapírral megdörzsölt üvegrudakkal végezzük el, ismét taszítóerőt mutathatunk ki. Az azonos elektromos állapotú testek tehát taszítják egymást.

A megdörzsölt ebonitrúd és a megdörzsölt üvegrúd között viszont vonzóerő lép fel. A megdörzsölt ebonit és a megdörzsölt üveg elektromossága tehát különböző, és a különböző elektromos állapotú testek vonzzák egymást.
 




A feltöltődés a két érintkező test anyagi minőségétől függ

Szőrmedarabbal feltöltött forgatható rúdhoz először szőrmével, majd papírral megdörzsölt ebonitrúddal közeledünk. Az első esetben taszítást, a másodikban vonzást észlelünk.
A dörzselektromos feltöltődés előjelét általában kísérleti úton kell megállapítani, előzetes eldöntésében azonban segítséget nyújthat pl. a következő,  ugyancsak tapasztalati úton megállapított  sor:

Szőr (haj), flanel, üveg, toll, gyapot, selyem, bőr, , fa, papír, sellak, pecsétviasz, fémek paraffin, keménygumi (ebonit), műanyagok, szén, kén.

Ha a sorban jelzett bármelyik két anyagot összedörzsöljük, akkor az előbb álló pozitív, az utóbb álló pedig negatív lesz.